Potrebujete poradiť s výberom psychológa, alebo si len nie ste istí, či postupujete správne?
Ak budete potrebovať pomoc pri výbere psychológa, prípadne s výberom dĺžky a spôsobu konzultácie, napíšte svoju otázku sem a náš tím sa vám ozve. Na odpovede reagujeme naozaj rýchlo.
Odporúčame sa tiež pozorne preštudovať našu stránku, kde nájdete produkty našej poradne.
Sme tu pre Vás
Tím súkromné psychologické poradne Mojra.sk
Zažili ste udalosť, ktorá vo vás zanechala silnú emocionálnu stopu, a neviete, ako ju správne spracovať? Vracajú sa vám neustále nepríjemné spomienky? Nedokážete adekvátne reagovať v situáciách, ktoré vám traumatizujúci zážitok pripomínajú? Pociťujete strach, hnev, smútok? Máte problémy s pamäťou, koncentráciou? Trauma môže ovplyvniť vaše vzťahy a každodenné fungovanie v bežnom živote.
Trauma je psychologický termín, ktorý sa používa na opis silne negatívnych a výnimočných udalostí, ktoré môžu spôsobiť hlboký emocionálny otras a ovplyvniť psychické, emocionálne a fyzické zdravie jedinca. Trauma môže vzniknúť v dôsledku rôznych situácií, ako sú násilné útoky, nehody, katastrofy, vojnové zážitky, sexuálne zneužitie, strata blízkeho človeka, násilie alebo ďalšie udalosti, ktoré narúšajú pocit bezpečia a kontroly. Prejavy traumy sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivcov a závažnosti udalosti, ale zvyčajne zahŕňajú emocionálne reakcie, ako je strach, úzkosť, smútok, hnev, a tiež fyzické symptómy, ako sú problémy so spánkom, nočné mory, svalové napätie, pocit neustáleho ohrozenia, znížená koncentrácia a problémy s medziľudskými vzťahmi. Osoba, ktorá prežila traumu, môže mať aj problémy s reguláciou emócií a reakciou na podnety, ktoré sú spojené s traumatickými udalosťami. Trauma môže viesť k dlhodobým psychickým následkom, ako je posttraumatická stresová porucha (PTSD), depresia, úzkosť, disociácia a ďalšie duševné ťažkosti.
S čím môže pomôcť psychológ:
- hodnotenie a porozumenie traumy a jej dopadu na klienta
- vytvorenie bezpečného prostredia na zdieľanie pocitov a reakcií spojených s traumou
- nastavenie správnej a efektívnej terapie
- nácvik techník na zvládanie prejavov traumy
- postupné konfrontovanie klienta s traumatickými spomienkami a ich transformácia a spracovanie
- zvládanie stresu a emócií
- podpora v procese zotavenia, obnovenia sebavedomia
- a s mnohým ďalším
Liečba traumy zahŕňa terapeutické prístupy, ako je kognitívno-behaviorálna terapia, terapia spracovania traumy (napríklad EMDR), podporná terapia a ďalšie metódy, ktoré pomáhajú jednotlivcom zvládať emócie a následky traumatických udalostí.
Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes! Zarezervujťe si voľný termín teraz